• تماس با ما  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 09171773711

لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کی مداحی را آغاز کردید.

بسم الله الرحمن الرحیم. السلام علیک یا اباعبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک. بنده مهدی آخوندزاده هستم. حدوداً پنجاه سال از خداوند عمر گرفته ام. حدود 35 سال است در خانه اهل بیت و ابی عبدالله (ع) مشغول مداحی و نوکری هستم

 

 یعنی از اول انقلاب شروع به مداحی کردید.

بله. به صورت رسمی از سال 64 به مداحی و سینه زنی سنتی روی آوردم. البته قبل از آن به صورت پراکنده و جسته و گریخته از سال شصت مداحی می کردم ولی رسماً از سال 64 و در مسجد دلگشا.

مداحی در ایام جنگ چه حال و هوایی داشت؟

عرض کنم خدمتتان مسجد دلگشا در برازجان به دلیل موقعیت خاصی که در شهر داشت و تقریباً در مرکز شهر برازجان و به دلیل وجود پایگاه مقاومت خاتم الانبیاء موقعیت خاصی به مسجد داده بود و حتی در زمان انقلاب هم محل تجمع نیروهای انقلابی و حزب اللهی بود و به عنوان مسجد شاخص نیروهای انقلاب در آن جا جمع می شدند  و راه پیمایی هایی انجام می دادند. حتی سال 60 هنگامی که شهر محل تاخت و تاز منافقین و نیروهای معاند بود، مسجد دلگشا محل تجمع نیروهای انقلابی و حزب اللهی بود که تصمیمات نهایی را آن جا می گرفتند. در زمان جنگ هم همین طور بود. خانم ها می آمدند و نان محلی درست می کردند و به منطقه می فرستادند. خیلی از شهدای منطقه ی دشتستان از مسجد دلگشا اعزام می شدند. هم از نظر نظامی و هم از نظر علمی و فرهنگی، مسجد دلگشا و پایگاه خاتم الانبیاء همیشه نیرو های زبده و نیرو های با علم بالا و تحصیلات عالیه آن جا فعالیت داشتند و هنوز هم هستند.

شما خودتان هم در جنگ حضور داشتید، آن جا مداحی هم می کردید؟

بله، آن جا هم به هر حال بعد از دعاها و زیارت عاشورا و شب های جمعه، اگر عملیاتی بود، دوستان جمع می شدند و مراسم سینه زنی سنتی برگزار می کردیم. البته در سینه زنی غیر سنتی هم دستی بر آتش داشتیم که بعضی اوقات در نمازخانه ها یا موقع اعزام شدن برای رزمندگان می خواندیم.

اشعار و سبک خواندن را از کجا می آورید؟

زمانی که سال 64 شروع کردم، به تبعیت از بیشتر از نوحه خوان ها، بیشتر از نوحه های مرحوم بخشو استفاده می کردیم. تا اینکه بالأخره حاج مصطفی گراشی که حق بزرگی گردن بنده دارند به خاطر این که استاد بنده هستند. بیشتر کار های ایشان را مد نظر قرار دادیم. در ادامه هم از وجود شعرای استان بالاخص جناب آقای محمود موجی عزیز استفاده می کردیم. این اواخر از آهنگسازی های آقای مصطفی اکابریان که زحمت می کشند و آهنگ هایی را در اختیار ما قرار می دهند، استفاده می کنیم.  در کل در دهه 60 و هفتاد و یک مقدار در دهه 80، ما بیشتر از شعرها و آهنگ های خود استان مخصوصاً شهر بوشهر استفاده می کردیم. گرچه در این سال ها خود بنده هم بعضی از واحد ها را آهنگ گذاری کردم.

با تشکر از خبرگزاری ناصرون

 

دیدگاه‌ها

0 #3 Angeles 1398-09-02 14:00
What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable knowledge about unexpected
feelings.

My blog post - quest bars cheap, tinyurl.com: http://tinyurl.com/quest-bars-cheap-77971,
+1 #2 مهران 1396-07-03 07:37
سایتتون خیلی عالیه اگه میشه از نوحه خونای دیگه هم بزارین توسایت
+1 #1 امیر رضوی زاده 1396-07-01 14:52
از زحمات شما نهایت تشکر را دارم

Comments are now closed for this entry